Söndagssummering – dag 89 i #blogg100

Inspirerad av några av de bloggar jag hittat genom årets #blogg100-utmaning har jag bestämt mig för att prova att göra söndagarna till en temadag. Temat är summering – att knyta ihop veckan som gått och blicka fram mot nästkommande vecka. Jag vill fånga upp de ”glows”, dvs. framgångar/ guldstunder/ tacksamhetstankar, som passerat och sätta ned foten för några  ”grows” – områden som jag vill rätta till/ utveckla – inför den kommande veckan.

Glows of the week

  • IMG_2172
    Blev förevisad en termins scratchproduktion av 11-åringen på Kodcentrums avslutning.

    Tid på tu man hand med varje barn.

  • Middag med kära och långvariga vänner, med långa, goda och ärliga samtal om livets alla olika skiftningar.
  • Körövningen med flera för kören nya ansikten, varav några varbekanta för mig och väldigt roliga att se där.
  • Slutleverans med stort värde och högsta kvalitet till viktig kund.
  • Hittat och åtgärdat fel i anmälningsformulär på Sjöscoutkårens hemsida. Ha! (känner alltid en segerkänsla när jag knäcker tekniken…)
  •  Hållt ut med daglig meditation och nästan daglig sjuminuter. När jag släppte sjuminutrarna en dag, kom jag igen utan att basha mig själv. Yeay.
  • Tid på egen hand med god bok som enda sällskap.
IMG_2178
Ljuvliga bao på Magnolia, cava och en god bok – så firar jag mig på mors dag.

Grows of the week

  • Lägg mig och släck tidigare – när livet snurrar snabbt blir sömnen extra viktig.
  • För att lägga mig tidigare, behöver jag hitta ett sätt att avsluta mitt bloggande tidigare… Kortare blogginlägg? Skriva flera inlägg samtidigt vid annan tid på dygnet?
  • Missade efterlängtad salong – vill lära mig hushålla bättre med energin, så att jag inte missar andra efterlängtade möten i framtiden.
  • Hitta tillbaka till youghurt, hallon och chiafrön till frukost istället för de ljuuuvliga levainmackorna med ost…
  • Inte överösa barnen med goda råd och svar, utan träna på att bara lyssna, att hålla ett rum för deras funderingar och tankar, utan att veta bäst.
IMG_2038
Kastanjen blommade i veckan. Jag älskar de gulvita facklorna!

One thought on “Söndagssummering – dag 89 i #blogg100

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *