Jesusbarn minus 5 – prosaisk onsdag

Jaha. Sista dagen på jobbet innan kort julledighet. Såg fram mot trevlig kväll i kära väninnan Pernillas sällskap, plus packning inför Norrlandsresa till syster o mor.

God lunch i trevligt sällskap med två nya bekantskaper, och givande samtal om design och etik.

Några julklappsinköp på vägen till hemmakontoret.

Väl hemma börjar en otäck känsla i magen göra sig påmind. Antingen magsjuka eller lätt matförgiftning.

Nu återstår att se hur det går med Norrlandstouren…

Vad detta har på en blogg om livets goda att göra?! Tja, som ett exempel på livets återkommande, ständigt närvarande dikotomier kanske. Både och.

För mitt i den rådande uschlighetskänslan var ju lunchen ändå god och sällskapet trevligt. Har fått iväg en jobbtext till och med. Jag ska ha två dagars semester och Pernilla får jag träffa nästa vecka. Min älskade överöser mig med kärlek, ömhet och hopp på messenger. Det är sannerligen och innerligen gott!

2 thoughts on “Jesusbarn minus 5 – prosaisk onsdag

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *